Aktualności

Kwintesencja konsultacji z autorem

Mam za sobą setki rozmów z osobami zainteresowanymi realizacją moich scenariuszy. Wiem, że osoby zainteresowane nimi, mają sprecyzowane potrzeby i staram się każdego traktować indywidualnie. Część zadawanych pytań jednak się powtarza. Zebrałem je i odpowiadam na nie, aby już na etapie wyboru mieli Państwo jak najwięcej informacji.

Dzwoni telefon. Odbieram. Z drugiej strony osoba pracująca z przedszkolakami:

– Panie Adamie, czy może mi pan poradzić, który scenariusz wybrać? Pańskie publikacje bardzo mnie zainteresowały.

– Takie publikacje jak „Jasełkowa Łezka-humoreska” i „Broda Heroda” to scenariusze dla przedszkolaków i uczniów klas nauczania początkowego, są napisane wierszem rymowanym, potrafią rozbawić publiczność i wzruszyć do łez. Teksty są łatwe do opanowani, a utwory porywają dzieci, bo wiem, że trafiają w ich emocje. Czyli jest zabawa i chęć do pracy. Pastorałki i piosenki są skrojone na miarę możliwości przedszkolaków. Zawsze staram się, niezależnie od adresata, opracowywać jasełka niebanalnie, nie lekceważę dzieci, bo już wielokrotnie się przekonałem, że nawet najmłodsi aktorzy potrafią wzruszyć i rozbawić publiczność. Fabuła jest tradycyjnie oparta na przekazie biblijnym, ale wzbogacona dodatkowymi rolami, w tym przypadku m.in. trzech MYSZEK.

– Czy w skład publikacji wchodzi płyta z muzyką i czy zawiera utwory w wersji z wokalem i podkłady muzyczne?

– Oczywiście. Na płytach ze ścieżką dźwiękową są nie tylko utwory w dwóch wersjach, ale też muzyka ilustracyjna, a także efekty dźwiękowe. Np. płacz niemowlęcia, łopot skrzydeł, ujadanie psów pasterskich, beczenie owiec itp.  Wszystko w zależności od konkretnego scenariusza. Na płycie znajdują się też pliki tekstowe ze scenariuszem, czyli zawartością książki, w formacie WORD do edycji oraz projekt plakatu w dwóch rozmiarach.

– Ile dzieci może wystąpić w przedstawieniu?

– Minimum 15 ale jeżeli ma Pan/i większą grupę, to może wziąć udział dowolna ilość dzieci, ponieważ jest wiele ról, które można rozbić na więcej niż jedną osobę, np.: PASTERZE, ANIOŁOWIE. Pisząc scenariusze zawsze mam na uwadze komfort realizujących, którzy mają mniej lub bardziej liczne zespoły aktorskie i staram się stwarzać możliwość realizacji jednym i drugim. Zważywszy, że jest wiele śpiewania, dzieci mogą wystąpić w roli wokalistów i stworzyć osobny chór. Dużym walorem tych publikacji jest zaskakująca obecność postaci dotychczas niekojarzonych z jasełkami, ale zapewniam, że ci, którzy mieli co do tego wątpliwości, zrozumieli, że warto zaufać autorowi. Ich obecność nie trywializuje fabuły.

– Czy coś jeszcze może pan zaproponować?

– Scenariusze „Światłość w ciemności świeci” oraz „Ach! Co za noc” występują również w wersji dla przedszkolaków. Są nieco bardziej rozbudowane, co nie powinno martwić. Wielość materiału daje dużą możliwość „uszycia” przedstawienia na miarę swojego składu aktorskiego i warunków scenicznych. Role zwierząt puentujących poszczególne sceny wprawiają publiczność w zachwyt. Dorośli znakomicie się bawią, słysząc zabawne teksty w ustach swoich, czasem jeszcze nieporadnych pociech. Absolutnie nie wolno się bać żadnego scenariusza, który jest skierowany do przedszkolaków. Biorę za to odpowiedzialność. Scenariusz „Tak! On jest Królem” jest w jednej wersji dla uczniów i przedszkolaków, wymaga zatem indywidualnej adaptacji.

– Czy scenariusze zawierają sceny zwiastowania?

 – Osobne publikacje, takie jak „Zanim rozbłyśnie światłość” oraz „Tak! Wierzę!” (zawierający tekst dla przedszkolaków pt. „Gabryś, Marysia i Zachariasz”) to scenariusze wprowadzające w jasełka.

– Jak szybko mogę mieć wybrany scenariusz?

– Realizujemy przesyłki natychmiast po zamówieniu i zidentyfikowaniu wpłaty na koncie. W przypadku przesyłek „za pobraniem” wysyłamy tego samego dnia lub nazajutrz. Wszystkie zamówienia wysyłamy listami priorytetowymi. Docierają następnego dnia lub w ciągu dwóch dni. W sytuacjach alarmowych możemy przesłać scenariusz, czyli zawartość książki mailem w formie pliku tekstowego –  można pracować natychmiast po zdecydowaniu się na zakup i uiszczeniu wpłaty. Nasz system weryfikuje konto na bieżąco, jeżeli wpłaty są dokonywane drogą elektroniczną, widzimy je natychmiast po operacji bankowej.

Jeżeli powyższe odpowiedzi nie zaspokoiły jednak Państwa ciekawości lub sprowokowały do bardziej szczegółowych pytań, to służę swoją osobą pod numerem telefonu podanym w zakładce KONTAKT z autorem. Można też zadać pytanie pod tym artykułem.

Życzę zadowolenia w czasie prób i realizacji moich scenariuszy.

Pozdrawiam, Adam Szafraniec

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s