Aktualności/Scenariusze na Dzień Niepodległości

Dzień Niepodległości – scenariusz przedstawienia (audio)

Święto niepodległości scenariuszPisk Białego Orła – to tytuł najnowszego scenariusza jaki udało mi się napisać w ostatnim czasie. Przeznaczony jest na okoliczność  Święta Niepodległości (11 Listopada) i może być z powodzeniem realizowany przez uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich.

O scenariuszu

Fabuła przedstawienia skupia się wokół historii pewnej rodziny, zamieszkującej jedną z polskich wsi w czasach I Wojny Światowej i odznaczającej się silnym patriotyzmem. Rodzina przeżywa wojenną traumę – ojciec oraz jeden z synów zmuszeni są udać się na front. Ludzie ci ukrywają poetę w swoim domu, który odwołując się do literatury i poezji powstałej w czasie zaborów, wzmacnia głęboki patriotyzm mieszkańców domu. Tytułowy biały orzeł staje się symbolem wolnej Polski – jego głos (pisk) niosący się echem w głębi duszy polaków, nie pozwala tracić nadziei na wolność.

Scenariusz akademii na dzień niepodległościAkcja toczy się w izbie starej chałupy, dzięki temu scenografia jest prosta i oczywista. Nastrojowa i emocjonalna muzyka dodatkowo urozmaica i wzbogaca trzyaktową fabułę. Na płycie odnajdziemy ilustrację muzyczną „Legenda o Białym Orle” oraz siedem piosenek ściśle związanych z treścią przedstawienia. W sumie krążek zawiera 19 znaczników, na które składają się piosenki w wersji instrumentalnej i z wokalem oraz muzyka ilustracyjna i efekty dźwiękowe. Dodatkowo oprócz muzyki umieszczono na płycie tekst scenariusza do wydrukowania.

Rola Poety wnosi do przedstawienia bogactwo poezji i prozy z okresu zaborów. Ponadto, Poeta wygłasza swoją rolę wierszem rymowanym. Podobnie jest z rolą Kota, który symbolizuje w scenariuszu bierność części wsi polskiej, której los ojczyzny był zupełnie obojętny.

Scenariusz może być realizowany w całości lub po części – wyodrębniając z niego scenki teatralne z piosenkami. Dzięki temu scenariusz można przedstawić w formie akademii okolicznościowej.

Bardzo proszę o opinie na temat scenariusza pt. „Pisk Białego Orła” w komentarzach na stronie sklepu lub w formie mailowej. Ja – jako Autor – bardzo sobie cenię Państwa zdanie i liczę się z nim. Państwa opinie są także bezcenną wskazówką dla osób niezdecydowanych w kwestii zakupu.
Życzę twórczej pracy, wzruszeń i sukcesu. Wiem, że wielu nauczycieli zauważa brak pomocy dydaktycznych dotyczących uroczystości patriotycznych. Mam nadzieje, że wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom spełniłem także wymagania. Powodzenia!
Adam Szafraniec

Posłuchaj fragmentu ścieżki dźwiękowej

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s