Aktualności

Jak dobrze wyreżyserować przedstawienie? Część II – Oświetlenie

Oświetlenie, to niezbędny element sztuki. Stosując lampy oświetleniowe możemy zbudować odpowiednią atmosferę, pomóc widzowi w zrozumieniu przekazu, wyszczególnieniu postaci np. kierując na nią mocne, białe lub kolorowe światło. Poniżej przedstawiam trzy zdjęcia. Wprawdzie to profesjonalne sztuki teatralne, ale jeśli się uczyć to od najlepszych.

Fotografie przedstawiają trzy różne sytuacje.

Na pierwszej widzimy światło padające na tańczącą parę. Jaką rolę odgrywa tu oświetlenie (prócz aspektów technicznych tj. wyróżnienia aktorów)? Nagły blask zstępujący na nią z nieba? A może wyciągają ręce ku słońcu?

Przykład drugi – Delikatne, ale zarazem zimne światło buduje dramaturgię. Gdyby realizator zastosował tu zwykłe białe światło, nie uwydatniłoby ono tej sceny.

Na kolejnym zdjęciu widzimy trzy osoby grające w karty przy stole. Można jednak odnieść wrażenie, że to postać siedząca pośrodku jest oświetlona najmocniej. Być może ten mężczyzna zgarnie całą pulę, a pozostała dwójka nie jest jeszcze niczego świadoma? Wyróżnienie postaci światłem automatycznie kieruje uwagę widza.

Na co dzień zajmuję się pisaniem, jestem autorem scenariuszy, z których część z Was skorzystała. Sam również spróbowałem swoich sił w realizacji jednego z nich (obecnie pracuję nad drugim). Połączyłem dwa scenariusze adwentowe w jeden i wystawiłem w kościele. Tym razem obejrzyjcie fotografie z tego przedstawienia. Zwróćcie uwagę na światło! Wprawdzie kościół, to nie jest scena teatralna, ale można zrealizować w nim sztukę teatralną, zachowując sacrum. W mroku kościoła wykorzystałem światło, do wyodrębnienia postaci i przedstawienia poszczególnych scen. Dzięki temu, mimo braku zdecydowanej scenografii przedstawienie miało swój klimat i było czytelne. Światło skupione na osobach, bądź konkretnym miejscu, koncentrowało uwagę publiczności właśnie na tej postaci i na tym miejscu, które było w danym momencie najistotniejsze. Poniżej widać scenę zwiastowania. Wykorzystałem tutaj dwa reflektory LED-owe, które oświetlały światłem kolorowym i jeden reflektor punktowy halogenowy, skupiający światło. Wszystkie reflektory były ruchome. Obsługiwane przez dwie dorosłe osoby. Uprzedzam, że wykorzystanie światła powinno być przygotowane w formie choćby skromnego scenariusza, aby to było świadome i przemyślane działanie. Opis realizacji oświetlenia zmusza do myślenia i może zaowocować ciekawymi rozwiązaniami.

 Poniżej scena finałowa. Spójrzcie jak światłem można stworzyć wrażenie sceny i podkreślić zespół aktorski.

lampy_sceniczne_1

Lampy sceniczne PAR 64 SPOT LIGHT (od lewej) oraz PAR 56 KURZ BLACK

Mimo, iż nie posługiwałem się profesjonalnym oświetleniem, efekt był całkiem dobry. Udało mi się to osiągnąć niewielkim kosztem. Zastosowałem bowiem lampy: PAR 56 KURZ BLACK (koszt ok. 55zł) oraz PAR 64 SPOT LIGHT (LED) (koszt ok. 200zł. za sztukę) .

Stojak reflektorowy

Stojak reflektorowy

Dość ważnym elementem jest stojak reflektorowy. Komplet ok. 150-200zł. Można jednak wykorzystać stojaki, które już posiadamy. Kiedyś zakupiłem dwa halogeny w zestawie z dwoma stojakami za ok. 150zł. I teraz mogłem je wykorzystać do zamocowania wspomnianych reflektorów. Wiem, że dla wielu z Was to niemały wydatek, ale może uda się Wam przekonać lokalne władze lub swojego przełożonego do zakupu oświetlenia. Obecnie gminy mają duże możliwości dofinansowania zewnętrznego. Znam pewnego dyrektora ds. kultury, który umiejętnie wykorzystuje unijne dotacje. Jednym z dofinansowań, jakie pozyskał dla gminy, były środki na… wydanie książki kucharskiej z przepisami gminnych Kół Gospodyń Wiejskich. Przykład ten pokazuje, że warto próbować. Oczywiście dobrze napisany projekt może zaowocować środkami z funduszów unijnych. Wracając do oświetlenia… Wyobraźcie sobie, że nie mam lamp i realizuje przedstawienie przy zwykłym kościelnym oświetleniu. Ile straciłoby to przedstawienie..! Nie byłoby klimatu, tajemniczości, a w kwestii planu brakowałoby porządku. Jeżeli chcemy przygotować reportaż fotograficzny, światło w kapitalny sposób wpływa na jakość zdjęć. To istotne, bo w dobie Internetu nasze działania może obejrzeć środowisko i może nas docenić.

Podsumowując, bądźcie kreatywni! Nawet jeżeli wydaje się Wam, że zrobiliście już wszystko, przedstawienie jest dopięte na ostatni guzik – zróbcie coś jeszcze, pójdźcie o krok dalej! Być może elementem, który pominęliście było właśnie oświetlenie. Nie macie możliwości pozyskania środków na zakup lamp? Znajdźcie inne wyjście. Spróbujcie eksperymentować ze zwykłą lampką, załóżcie na klosz kolorową folię. Można taką zakupić w sklepach z oświetleniem scenicznym, jest odporna na wysoką temperaturę, koszt arkusza wielkości A3 ok. 25zł. A może świetlówka ultrafioletowa? Szukajcie w swoim środowisku, zawsze znajdą się ludzie dobrej woli. Powodzenia.

Reflektory możecie zakupić np. w poniższych sklepach internetowych:

http://www.ledprofi.pl/par-56-short-black-gx16d.html

http://www.djshop.pl/i11411,scanic,scanic-led-par-64-rgb-silver.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s