Scenariusze adwentowe

Przedstawienie adwentowe wg scenariusza „Fiat! Niech się tak stanie” oraz „Zanim rozbłyśnie światłość”

   Właśnie trwa sezon przedstawień bożonarodzeniowych.   Tu i ówdzie opowiadacie historię Bożego Narodzenia wg moich scenariuszy. Niebawem zanalizuję kilka wybranych przedstawień. Tymczasem zacznę od przedstawienia adwentowego, z którym zmierzyłem się jako reżyser. Jako jeden z trzech reżyserów.

   Zacznę od siebie, od przedstawienia, które sam reżyserowałem przy współpracy z moimi przyjaciółmi z Diakonii Liturgicznej przy naszej parafii. Przygotowaliśmy na adwent zapowiedź przyjścia Pana wg połączonych dwóch moich scenariuszy: „Fiat! Niech się tak stanie” oraz „Zanim rozbłyśnie światłość” (znajdziecie je na stronie: http://www.biala-lodka.pl). Agatka, jedna ze współorganizatorek, katechetka, wyselekcjonowała dzieci do głównych ról. Po małym castingu wyłonił się kręgosłup zespołu aktorskiego. Do aktorów – dzieci – dołączyli dorośli. Łukasz wcielił się w rolę Króla Dawida, a w dalszych scenach Teofila, Marek w rolę Natana.

1

Jako Teofil (foto poniżej) pełnił rolę aktywnego narratora, który…

2

… w pobliżu ambony, co też było zamierzone, odczytywał list od św. Łukasza Ewangelisty, w którego ja sam się wcieliłem.

3

Grałem na chórze. Aby stworzyć szeroką perspektywę (taki miałem zamysł pisząc scenariusz) wybraliśmy miejsce, które dawało wrażenie odległej przestrzeni. Wprawdzie na fotografii tego nie widać, ale obok znajduje się obraz Łukasza Ewangelisty, tak więc można było odnieść wrażenie jego żywej obecności. Spójrzcie, jakie popełniłem błędy. Spod rękawów tuniki widać rękawy swetra, który zapomniałem zamienić na biały, a siwa broda kłóci się z odcieniem włosów (niestety jeszcze nie pokryłem się siwizną). Usprawiedliwia mnie nieco fakt, że miałem szereg obowiązków przed i w czasie przedstawienia. Ale może to i dobrze, bo daje możliwość głębszej analizy i uwrażliwia na przyszłość.

Na początku przedstawienia kłopot z dźwiękiem. Z dwóch ścieżek dźwiękowych zmontowałem na komputerze jedną i zgrałem na płytę CD. W domu, odtwarzając przy pomocy komputera, wszystko grało.  W kościele pojawił się problem z muzyką ilustracyjną towarzyszącą Królowi Dawidowi. Jaki z tego wniosek? Należy płytę w całości od początku do końca przesłuchać na sprzęcie, który posłuży w czasie przedstawienia. Mało tego, warto mieć dwie alternatywne CD lub inne nośniki. Na szczęście dalej nie było kłopotów z dźwiękiem. Ale przedstawienie zaczęło się nerwowo. Pojawiły się Dzieci – Wieki z lampionami i wybrzmiewały poszczególne sceny.

Zachariaszowi okadzającemu ołtarz Pana ukazał się Archanioł Gabriel. Mateusz grający rolę Zachariasza i Filip grający rolę Gabriela potrafili interpretować swoje role. Najpierw sam nagrałem im swoją interpretację i uczyli się do mojego głosu. To przyniosło zaskakujące efekty.

Przedstawienie adwentowe - Tak! Wierzę!

Niestety młodzi aktorzy, aby być słyszalnymi grali z mikrofonami w ręku. Nie dysponujemy mikrofonami nagłownymi. Jeżeli tylko warunki pozwalają na to, to przygotowujcie dzieci do gry bez mikrofonu

Scenariusz adwentowy Zanim rozbłyśnie światłość

Zwróćcie uwagę na piękny „Ołtarz Pana” wykonany przez współpracujące z nami Fredzię i Agatkę oraz na menorę (siedmioramienny świecznik), wykonaną przez Zbyszka. Stroje aktorów z wielkim zaangażowaniem przygotowywali rodzice dzieci oraz Agatka, która zarazem przygotowywała dzieci przed wyjściem na scenę. Razem z Marzeną pełniły role garderobianych i charakteryzatorek.  Marzena odegrała ważna rolę w przygotowaniach i w czasie występu. Kolejna moja przyjaciółka z Diakonii, która czuwała nad scenariuszem, służyła radą i pomocą. Wspominam o tym, bo to ważne, aby się otoczyć ludźmi, którzy dają znaczne wsparcie. Dźwięk realizowała Dorotka.

Niezwykle ważne w czasie tego przedstawienia było światło. Posłużyłem się dwoma reflektorami LED – owymi punktowymi i jednym halogenowym, dwa z nich oświetlały poszczególne sceny z chóru, a trzeci z posadzki (oczywiście na stojaku). Reflektory takie można zakupić bez większego problemu. Koszt ok. 150-300zł za sztukę + stojaki (ok. 150zł. jeden). Wiem, że dla wielu z Was to dużo, ale warto myśleć o tym na przyszłość. Może trafi się sponsor? Albo jeszcze inny sposób. Pamiętajcie. Możecie zamówić u nas płyty z utworami występującymi w scenariuszu. Otrzymacie cenę poniżej hurtowej i prowizję w wysokości nawet (w zależności od ilości zamówionych płyt) 8 zł. od sztuki zakładając, że będziecie rozprowadzali płytę w cenie 18zł. (taką mamy cenę w naszym sklepiku). Aktorzy na etapie prób chętnie nabywają płyty, a po przedstawieniu publiczność. W ten sposób zwróci się koszt zakupu scenariusza i możecie uzbierać np. na oświetlenie. Dzisiaj otrzymałem informację, że jedni z tych, którzy zaufali i skorzystali z tej naszej oferty rozprowadzili w swoim miasteczku 78 płyt w cenie 20zł. Warto?

A teraz spójrzcie na przykładzie kilku zdjęć, jak pracuje światło…

Tak! Wierzę! - Scenariusz na Rok Wiary

Na fotografii Maryja wygłasza Magnificat (pięknie z pamięci, publiczność jest wzruszona)

Scenariusz adwentowy dla dzieci

Poniżej widać pracę światła, którym sterowaliśmy ręcznie. Aniołowie wchodzą śpiewając Maryi „Oto Ty…”

Tak! Wierzę! - Scenariusz adwentowy na Rok Wiary

Zanim rozbłyśnie światłość - scenariusz dla dzieci

Aniołowie otaczają Maryję

Scenariusz adwentowy dla uczniów

Maryja odpowiada Gabrielowi

Przedstawienie adwentowe wg. scenariusz Adama Szafrańca

Lilię zastosowała mama Filipa grającego rolę Gabriela.

Przedstawienie adwentowe

Milena grająca Maryję ma wymarzoną urodę do tej roli…

Czas na Elżbietę, w rolę której wcieliła się Zuzia. Ona również pięknie zgrała. Fotografie w różnej kolejności, ale przecież to nieistotne, bo chcę Wam zilustrować naszą pracę reżyserską i podzielić się efektami.

Scenariusz adwentowy dla przedszkolaków

Mateusz interpretuje Benedictus. Oj gdybyście słyszeli… Jego radość wynikająca z odzyskania mowy wszystkim się udzieliła.

Tak Wierzę! - scenariusz adwentowy

15

16

Do domu Zachariasza i Elżbiety przybyli krewni…

17

Szczęśliwi małżonkowie na starość doczekali się syna

18

Na pierwszym planie Aniołek Paulinek (Paulinka), dla której specjalnie stworzyłem rolę. Puentowała poszczególne sceny i pełniła rolę posłańca. To ona dostarczyła Teofilowi list od Łukasza.

19

Sceny finałowe doradzam zaplanujcie tak, aby pozostały w pamięci publiczności. Myślę, że warto zakończyć przedstawienie przebojowo pobudzając publiczność do braw i odwracając uwagę od ewentualnych potknięć, które zawsze mogą się zdarzyć. Oliwia śpiewa „Chwała Panu”

20

Marysia śpiewa „Miłość” Aniołowie trzepią poduchy…

21

Większość skupia uwagę na samych świętach, a niewielu koncentruje się na adwencie. Doradzam Wam, abyście spróbowali przygotować przedstawienie adwentowe. Moje scenariusze są mocno zanurzone w adwentowej Liturgii Słowa i wierzcie mi, możecie w czasie oczekiwania na przyjście Pana pięknie wpisać się w nastrój grudniowej, wyciszonej i tajemniczej świątyni.

22

23

Dzieci Wieki (peleryny wypożyczone od zaprzyjaźnionego teatrzyku Ale Heca).

24

Zanim rozbłyśnie światłość…

25

Oto ja! Służebnica Pańska

26

Doradzam też, abyście poprosili kogoś, kto w Waszym środowisku zajmuje się fotografią, aby zrobił reportaż z przedstawienia. Zdjęcia, którymi chcecie opowiedzieć o Waszej działalności też powinny być odpowiedniej jakości. Dobry fotoreportaż, to pamiątka na całe życie. Jeżeli operujecie światłem na scenie, starajcie się robić zdjęcia bez lampy błyskowej, aby nie stracić gry światła. Fotografie, które prezentuję wykonała Agnieszka, kolejna osoba z naszej Diakonii, na którą mogę liczyć.

Jeżeli dysponujecie dokumentem z przedstawień wg moich scenariuszy, prześlijcie autorowi. Taka dokumentacja daje mi odpowiedź jak w praktyce sprawdzają się moje scenariusze. Adres email: adamszafraniec@poczta.fm

Wystąpiły dzieci w wieku od 7-14 lat oraz dorośli w wieku nieprzyzwoicie zaawansowanym, powiedzmy XXI-m.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s